blank

Zwrot prowizji

16 lipca 2019

Szanowni Państwo,
w związku z wieloma zapytaniami odnośnie zasadności zwrotu prowizji w wypadku wcześniejszej spłaty kredytu/pożyczki chcielibyśmy wyjaśnić jak to wygląda aktualnie od strony prawnej oraz związanej z tym naszej pomocy.

Stanowisko Sądów w tym zakresie jest różne. W ocenie niektórych Sądów taki zwrot winien nastąpić poprzez obliczenie prowizji proporcjonalnie do czasu trwania umowy. Natomiast w ocenie innych Sądów i zgodnie ze stanowiskiem Banków/firm pożyczkowych, taka prowizja jest jednorazowa i stanowi wynagrodzenie tych podmiotów za udzielenie kredytu/pożyczki. W takim wypadku koszt taki jest bezzwrotny.

Prowadząc postępowania sądowe w tym zakresie uzyskaliśmy już korzystne wyroki. Taki wyrok Wam udostępniamy. Bank oczywiście złożył apelacje od wydanego wyroku, ale apelacja została oddalona. Także wyrok korzystny w pełnym zakresie.

Niemniej jednak, wyjaśniamy, iż aktualnie oczekujemy na wydanie Uchwały przez Sąd Najwyższy, do którego wpłynęło zapytanie prawne treści:

„Czy w przypadku spłaty kredytu w całości przed terminem określonym w umowie, obowiązek obniżenia całkowitego kosztu kredytu z art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim odnosi się wyłącznie do kosztów rozłożonych w czasie czy też obejmuje koszty jednorazowe, jak na przykład prowizje?​

Większość postępowań sądowych jest aktualnie zawieszanych do czasu rozstrzygnięcia przedmiotowego zagadnienia.

W związku z powyższym aby nie generować dodatkowych kosztów ani nie narażać Klientów na ewentualne przegranie sprawy, czekamy na wydanie przedmiotowej Uchwały.

W wypadku wydania pozytywnej Uchwały wszelkie nasze sprawy dotyczące zwrotu prowizji będziemy kierować na etap postępowania sądowego.

Jeśli Państwo są zainteresowani analizą akt sprawy i ustaleniem jaki koszt prowizji winien zostać zwrócony zawsze można do nas przesłać dokumenty celem dokonania bezpłatnej analizy.

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.

Sprawdź także:

dłużnik ma prawo linia
blank
Krajowy Rejestr Zadłużonych – pytania i odpowiedzi

24 listopada 2021

Krajowy Rejestr Zadłużonych to nowy rejestr, który ma niedługo rozpocząć swoją działalność. Czym w ogóle […]

Zobacz więcej
blank
Unieważnienie umowy kredytowej czy odfrankowanie, co wybrać?

22 września 2021

Przełom lat dziewięćdziesiątych i wczesnych dwutysięcznych był okresem spod znaku franka szwajcarskiego. Banki rywalizowały w […]

Zobacz więcej
blank
Pomoc dla Frankowiczów

14 września 2021

Drodzy Klienci,w związku z licznymi zapytaniami w zakresie „kredytów frankowych”, poniżej krótka informacja, w czym […]

Zobacz więcej