Często nasi Klienci starają się na własną rękę wnosić sprzeciwy od otrzymywanych z Sądu nakazów zapłaty. Niestety w wielu wypadkach takie sprzeciwy są obarczone brakami formalnymi.
O tym jakie wymogi winno spełniać pismo procesowe stanowią przepisy kodeksu postępowania cywilnego odpowiednio od art 125 do art 130.
Zaczynając od najczęściej popełnianych błędów przy składaniu sprzeciwu do Sądu możemy wymienić:
Sam wzór formularza możemy pobrać klikając na TEN LINK, lub ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości bądź siedzibie Sądu.
W wypadku gdy taki sprzeciw nie zostanie złożony czy to na odpowiednim formularzu czy też zawiera inne braki formalne, zgodnie z przepisami postępowania cywilnego, strona pozwana zostanie zobowiązana do jego poprawienia w terminie tygodniowym ze wskazaniem na czym owy brak czy błąd polegał.
Jeśli uzupełnienie braków zostanie dokonane błędnie, Sąd odrzuci nasz sprzeciw. W konsekwencji, to co wynika z nakazu będziemy musieli zapłacić!
Dlatego tak istotne jest aby sprzeciw został sporządzony w sposób odpowiedni. Nie mówiąc o samej argumentacji prawnej, a jaką trzeba taki sprzeciw oprzeć.
W kolejnym poście “Sprzeciw od nakazu zapłaty – jak go wypełnić?” wskazujemy Wam jak po kolei wypełnić poszczególne okienka takiego sprzeciwu.
Sprawdź również: