(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W3Z7Z6Q');
facebook icon
mail icon

+ 48 604 800 301

Sprzeciw od nakazu zapłaty – jak go wypełnić?

20 marca 2018

Post image

Szanowni Państwo,
w nawiązaniu do poprzedniego naszego wpisu, który można przeczytać klikając w link: „Sprzeciw od nakazu zapłaty – jak sporządzić?” dotyczącego błędów jakie są popełniane przy składaniu sprzeciwów od nakazu zapłaty, postaramy się dziś wskazać dokładnie co powinno się zawierać w poszczególnych tabelkach takiego sprzeciwu.

Formularz sprzeciwu możesz pobrać klikając w LINK.

Zaczynając od samego początku. 

Na samej górze musimy przekreślić dwie formy zaskarżenia, które są niewłaściwe do naszej sprawy.

  1. Jeśli mamy nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym – składamy sprzeciw od nakazu zapłaty
  2. Jeśli mamy nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym – składamy zarzuty od nakazu zapłaty
  3. Jeśli mamy wyrok zaoczny – składamy sprzeciw od wyroku zaocznego

Tabelka nr 1. – wpisujemy Sąd, do którego kierujemy dany środek zaskarżenia ( Sąd który wydał dane orzeczenie )

Tabelka nr 2 – wpisujemy sygnaturę akt sądowych ( jest ona podana na orzeczeniu wydanym przez Sąd )

Tabelka 3.1.1 – wpisujemy nasze dane jako strony pozwanej

Tabelka nr 4 – jeśli jesteśmy jedyną osobą pozwaną – przekreślamy „nie”

Tabelka nr 5.1 – wpisujemy dane strony powodowej ( firmy, która nas pozwała )

Tabelka nr 5.2 – wpisujemy ponownie nasze dane

Tabelka nr 6 – w zależności czy kwestionujemy całość kwoty dochodzonej przez daną firmę czy tylko jej część, musimy dokonać przekreślenia odpowiedniego słowa

Tabelka nr 7 – tutaj zgłaszamy zarzuty jako podnosimy przeciwko żądaniu powoda. Zarzuty są zależne od tego czego dochodzi od nas firma windykacyjna ( przykładowo zarzut przedawnienia roszczenia, zarzut nieudowodnienia roszczenia, zarzut braku wykazania legitymacji czynnej do wytoczenia powództwa).
Jeżeli nie składamy powództwa wzajemnego to oczywiście przekreślamy.

W innych wnioskach możemy zawrzeć np. wniosek o wstrzymanie wykonalności nakazu zapłaty czy wyroku zaocznego.

Tabelka nr 8 – tutaj możemy żądać zwrotu kosztów procesu w postaci np. kosztów nadania listu poleconego

Tabelka nr 9 – tutaj szeroko możemy się rozpisać w zakresie uzasadnienia naszych zarzutów. Czyli zarzuty jakie wskazaliśmy w tabelce nr 7 musimy teraz szerzej rozpisać i wyjaśnić Sądowi dlaczego twierdzimy tak czy tak i jakie jest nasze stanowisko w tym zakresie. Oczywiście uzasadnienie także jest uzależnione od uzasadnienia i dowodów jakie powołał powód ( firma windykacyjna ).

Tabelka 10.1.1 – tu możemy zgłosić dowód jakiego przeprowadzenia się domagamy ( np. dowód z przesłuchania naszej osoby, przeprowadzenia dowodu z określonego dokumentu jaki załączamy do naszego sprzeciwu itp. )

Tabelka 10.1.2 – tu musimy wpisać na jaką okoliczność powołujemy dany dowód z poprzedniej tabelki ( np. przedawnienie roszczenia, spłata zadłużenia itp. )

Tabelka 11 – jeśli powyżej wskazaliśmy na wszystkie dowody jakie naszym zdaniem powinny zostać przeprowadzone na etapie postępowania sądowego to przekreślamy „nie”

Tabelka 12 – tutaj wpisujemy dokumenty jakie podłączamy do naszego sprzeciwu ( czyli jeden odpis sprzeciwu dla strony przeciwnej, ewentualnie inne dokumenty jakie powołujemy w tabelce 10.1.1).

Pamiętajmy, że w wypadku kiedy składamy zarzuty od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym to podlegają one opłacie w wysokości 3/4 opłaty od pozwu. Jeśli np. powód dochodził kwoty 3.000,00 zł i dokonał opłaty od pozwu w kwocie 100,00 zł, to my składając zarzuty musimy dokonać opłaty w kwocie 75,00 zł. Opłaty takiej dokonuje się na konto danego Sądu do jakiego składamy zarzuty od nakazu zapłaty.

Tabelka 13 i 14 – podpis i data sporządzenia naszego sprzeciwu.

Tam gdzie nic nie wpisujemy to zawsze puste okienko musimy przekreślić.

Sprzeciw oraz ewentualne dokumenty  składamy w dwóch egzemplarzach do Sądu na biuro podawcze bądź pocztą tradycyjną. Ważne jest aby taki sprzeciw został złożony w terminie 14 dni od daty odbioru nakazu zapłaty. 

Pamiętajmy, iż termin 14 dni liczymy ciągiem z uwzględnieniem weekendów. 

Mamy nadzieje, że opis jest czytelny.

W razie problemów ze sporządzeniem takiego sprzeciwu zawsze prosimy o kontakt. Telefon: +48 604 800 301

Sprawdź także:

Post thumbnail
16 marca 2022

Nakaz zapłaty z Sądu elektronicznego z Lublina. Jak to działa?

Kochani,  Wielokrotnie pytacie nas jak to jest z nakazami zapłaty doręczanymi przez Sąd Elektroniczny w Lublinie. Mianowice – czy są […]

Post thumbnail
13 marca 2018

Sprzeciw od nakazu zapłaty – jak sporządzić?

Często nasi Klienci starają się na własną rękę wnosić sprzeciwy od otrzymywanych z Sądu nakazów zapłaty. Niestety w wielu wypadkach […]

Post thumbnail
5 grudnia 2017

Środki zaskarżenia – wskazówki

Przeglądając różnego rodzaju fora internetowe można znaleźć wiele informacji na temat tego jak złożyć skuteczne odwołanie od doręczonego nam orzeczenia […]

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.