(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W3Z7Z6Q');
facebook icon
mail icon

+ 48 604 800 301

Masz komornika, a nie wiedziałeś o żadnej sprawie?

14 września 2017

Post image

Otrzymałeś właśnie zawiadomienie o wszczęciu egzekucji i nie masz zielonego pojęcia czego dotyczy? Co to za dług, skąd on się wziął, przecież nigdy wcześniej nie dostałeś/aś nic z żadnego Sadu?
Dzwonisz do wierzyciela i chcesz wszystko wyjaśnić, spłacić, uregulować.

Poczekaj, w kilku prostych krokach wyjaśnimy jak rozwiązać powyższą zagadkę.

Otóż w pierwszej kolejności nie panikuj, a dalej:
1. Wraz z zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji podłączony jest nakaz zapłaty bądź wyrok zaoczny, na podstawie którego komornik wszczął egzekucję. Pamiętaj, że komornik działa na podstawie prawomocnego nakazu zapłaty bądź wyroku. Zawsze wcześniej takie orzeczenie powinieneś z Sądu otrzymać. Jeżeli jednak nie to (..) dzwoń do danego Sądu, który wydał ów nakaz czy wyrok i pytaj kiedy dane orzeczenie było do Ciebie kierowane, na jaki adres i czy ktoś je odebrał czy przesyłka była awizowana.
Pamiętaj, wierzyciel co do zasady wskazuje Twój adres podany przy zawarciu umowy kredytu czy pożyczki, na który to adres następnie Sąd kieruje pisma. Być może zmieniłeś/aś miejsce zamieszkania i wszystko kierowane było na nieaktualny adres. I to wszystko wyjaśnia.

2. W takim wypadku, kiedy już ustalisz, że doszło do wszczęcia egzekucji, a wcześniejsze orzeczenie zostało kierowane na stary ( nieaktualny ) adres, musisz złożyć do Sądu wniosek o ponowne, skuteczne doręczenie nakazu zapłaty bądź wyroku zaocznego, jednocześnie argumentując i przedkładając dokumenty potwierdzające fakt zamieszkiwania na innym adresie podczas kierowania do Ciebie orzeczenia Sądowego.

3. Jeżeli Sąd ponownie doręczy Tobie orzeczenie sądowe i uchyli klauzulę wykonalności nadaną na poprzedni nakaz zapłaty czy wyrok, wówczas złóż skutecznie sprzeciw od takiego orzeczenia, a następnie skieruj wniosek do komornika o umorzenie egzekucji, argumentując to powyższym faktem. Komornik następnie umorzy egzekucję, a Sąd ( po skutecznym wniesieniu sprzeciwu) wyznaczy rozprawę.

Z uwagi na umorzenie egzekucji, na skutek uchylenia klauzuli wykonalności, wierzyciel będzie musiał oddać wyegzekwowaną przez komornika kwotę.

Sprawdź także:

Post thumbnail
14 kwietnia 2021

Jak zabezpieczyć się przed pozwem ze strony firmy windykacyjnej?

W niniejszym artykule chcielibyśmy wskazać jakie czynności powinniśmy podjąć, aby skutecznie bronić się przed firmą windykacyjną oraz ewentualnym pozwem z […]

Post thumbnail
19 sierpnia 2018

Zmiana wierzyciela, czyli kiedy komornik musi zakończyć egzekucję

Banki, którym nie udało się uzyskać spłaty kredytu często sprzedają swoje wierzytelności firmom windykacyjnym bądź funduszom sekurytyzacyjnym. W czasach kiedy […]

Post thumbnail
24 lipca 2018

„ULTIMO CZY KOMORNIK?” – celowe wprowadzanie w błąd w celu uzyskania spłaty wierzytelności

Ostatnimi czasy otrzymujemy od Państwa informację o pismach przesyłanych przez firmę Ultimo S.A., zatytułowanych „Ultimo czy komornik?”. Firma nakłania do […]

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.