9 marca 2022
W wypadku spłacenia kredytu przed terminem, bank musi zwrócić częściowo otrzymaną prowizję. Ale co z wynagrodzeniem pośrednika?
Niekiedy prowizja pobrana przez pośrednika to nawet kilkanaście tysięcy złotych!!!
Takie umowy zawierały często takie Banki jak Alior Bank czy Nest Bank.
O ile Banki zaczęły dobrowolnie rozliczać się z pobranej przez siebie prowizji o tyle tłumaczą, że prowizja pośrednika ich nie dotyczy.
W ocenie Banków tych pieniędzy ( prowizji dla pośrednika ) nie mają, bo zostały przekazane pośrednikowi finansowemu i nie poczuwają się do obowiązku zwrotu w tym zakresie.
W wypadku jednak kredytu udzielonego przez pośrednika, Bank winien rozliczyć się z kredytobiorcą, a ewentualnie następnie wystąpić o stosowne rozliczenie z pośrednikiem. W końcu kredytobiorca nie zawierał żadnej odrębnej umowy z pośrednikiem finansowym.
Jak to zostało wskazane w wyroku TSUE w wyroku z 16 lipca 2020 r. sygn. akt C 686/19
(20) Całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta powinien obejmować wszystkie koszty, łącznie z odsetkami, prowizjami, podatkami, opłatami dla pośredników kredytowych i wszelkimi innymi opłatami, jakie konsument musi ponieść w związku z umową o kredyt, z wyjątkiem kosztów notarialnych. […]
Prowizja dla pośrednika, jak i Banku została wskazana wprost w umowie zawartej z Bankiem.
Ponadto w takim wypadku niezrozumiałym byłoby rozliczanie także części zwrotów z tytułu ubezpieczenia kredytu gdzie także mamy do czynienia z podmiotem trzecim – ubezpieczycielem.
Co więcej, w takiej sytuacji kredytobiorca – konsument, ponownie byłby w gorszej sytuacji. Nierzadkie są sytuacje gdzie pośrednicy finansowi nie prowadzą już działalności, są niewypłacalni itp. W takim wypadku konsument nie miałby możliwości uzyskania części zwrotu prowizji. To zaś Bank dokonuje samodzielnie wyboru z jakim podmiotem współpracuje w zakresie udzielenia kredytów.
Korzystanie przez bank z działalności pośredników kredytowych nie może zwalniać banku z dbałości o zagwarantowanie kontraktującym z nim konsumentom podstawowych praw, jakie przewidziane zostały powołaną już wcześniej ustawą o kredycie konsumenckim
To bank jako profesjonalny uczestnik rynku nie dbając należycie o ochronę swoich klientów powinien odpowiadać za działania osób przy pomocy, których prowadzi swoją działalność. Pośrednik finansowy posługiwał się szyldem banku i dla banku zdobywał klientów.
Konsumenci zawierając z pomocą takiego podmiotu umowę z bankiem mają prawo przypuszczać, że skoro w następstwie takiej współpracy otrzymali od banku pieniądze, to podmiot, który w tym pośredniczył jest wiarygodny, bo przecież na stałe współpracuje z bankiem i świadczy usługi na rzecz banku.
Wobec tego, jeśli posiadasz spłacony kredyt przed czasem skontaktuj się z nami! Wyślij wiadomość bądź maila z zapytaniem – oddzwonimy.
Przedstawimy możliwości naszej pomocy, odpowiemy na wszelkie pytania i wyliczymy zwrot prowizji należnej od Banku.
W wypadku spłacenia kredytu przed terminem bank musi zwrócić częściowo otrzymaną prowizję. A co z wynagrodzeniem pośrednika? W niektórych umowach kredytowych […]
Szanowni Państwo, w związku z zapytaniami naszych Klientów dotyczących stanowiska Banków w zakresie zwrotów prowizji w dzisiejszym poście zamieszczamy kilka […]
Szanowni Państwo,zapewne zastanawiacie się, dlaczego Banki, mimo korzystnego dla Klientów wyroku TSUE, nie dokonują rozliczenia prowizji w wypadku szybszej spłaty […]
Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?
Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.