blank

Jak zabezpieczyć się przed pozwem ze strony firmy windykacyjnej?

14 kwietnia 2021

W niniejszym artykule chcielibyśmy wskazać jakie czynności powinniśmy podjąć, aby skutecznie bronić się przed firmą windykacyjną oraz ewentualnym pozwem z ich strony.

Prawo, które dzisiaj obowiązuje, chroni konsumenta na tyle szeroko, że pożyczkobiorca nie może pozostać bierny wszędzie tam, gdzie dostrzega nadużycia po stronie podmiotów udzielających pożyczek.

W celu zabezpieczenia swoich interesów każdy Konsument powinien:

  • Uważnie przeczytać zawieraną umowę (umowy zawierają niekiedy błędy lub niedozwolone klauzule umowne, które mogą być później podstawą skutecznej obrony w procesie). Musimy uważać na wszelkie dodatkowe koszty zawarte w umowie. Często jest tak, że sama prowizja czy opłata przygotowawcza wynosi tyle, co kwota udzielonej nam pożyczki.
  • Zachować wszelkie otrzymane od pożyczkodawcy dokumenty (powinniśmy mieć możliwość w każdym czasie weryfikacji podpisanych umów i ich analizy).
  • Odbierać korespondencję sądową, w tym bezwzględnie listy polecone (nieodebranie i nieudzielenie czasami nawet krótkiej odpowiedzi na otrzymane pismo może prowadzić do negatywnych konsekwencji, a w szczególności spowodować uprawomocnienie się niekorzystnego dla nas orzeczenia i brak możliwości dalszej obrony).
  • Gromadzić wszelkie dowody wpłaty (w sporze z pożyczkodawcą to my jako konsumenci jesteśmy zobowiązani do przedstawienia w sądzie wszelkich dokonanych wpłat. Brak dowodów wpłat może skutkować ich nieuwzględnieniem).

Musimy pamiętać, że na etapie sądowym możemy podnieść wiele zarzutów, do których firma pożyczkowa będzie musiała się odnieść i ustosunkować. To od nas i naszej inicjatywy zależy możliwość skutecznej obrony.

Na złożenie sprzeciwu do sądu mamy 14 dni od daty odebrania listu poleconego z przesyłką sądową.

W wypadku gdybyś otrzymał/a nakaz zapłaty/wyrok zaoczny skontaktuj się z nami.
Pomożemy w przygotowaniu sprzeciwu i podniesieniu odpowiednich zarzutów.

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.

Sprawdź także:

dłużnik ma prawo linia
blank
Krajowy Rejestr Zadłużonych – pytania i odpowiedzi

24 listopada 2021

Krajowy Rejestr Zadłużonych to nowy rejestr, który ma niedługo rozpocząć swoją działalność. Czym w ogóle […]

Zobacz więcej
blank
Unieważnienie umowy kredytowej czy odfrankowanie, co wybrać?

22 września 2021

Przełom lat dziewięćdziesiątych i wczesnych dwutysięcznych był okresem spod znaku franka szwajcarskiego. Banki rywalizowały w […]

Zobacz więcej
blank
Pomoc dla Frankowiczów

14 września 2021

Drodzy Klienci,w związku z licznymi zapytaniami w zakresie „kredytów frankowych”, poniżej krótka informacja, w czym […]

Zobacz więcej