blank

Masz komornika, a nie wiedziałeś o żadnej sprawie?

14 września 2017

Otrzymałeś właśnie zawiadomienie o wszczęciu egzekucji i nie masz zielonego pojęcia czego dotyczy? Co to za dług, skąd on się wziął, przecież nigdy wcześniej nie dostałeś/aś nic z żadnego Sadu?
Dzwonisz do wierzyciela i chcesz wszystko wyjaśnić, spłacić, uregulować.

Poczekaj, w kilku prostych krokach wyjaśnimy jak rozwiązać powyższą zagadkę.

Otóż w pierwszej kolejności nie panikuj, a dalej:
1. Wraz z zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji podłączony jest nakaz zapłaty bądź wyrok zaoczny, na podstawie którego komornik wszczął egzekucję. Pamiętaj, że komornik działa na podstawie prawomocnego nakazu zapłaty bądź wyroku. Zawsze wcześniej takie orzeczenie powinieneś z Sądu otrzymać. Jeżeli jednak nie to (..) dzwoń do danego Sądu, który wydał ów nakaz czy wyrok i pytaj kiedy dane orzeczenie było do Ciebie kierowane, na jaki adres i czy ktoś je odebrał czy przesyłka była awizowana.
Pamiętaj, wierzyciel co do zasady wskazuje Twój adres podany przy zawarciu umowy kredytu czy pożyczki, na który to adres następnie Sąd kieruje pisma. Być może zmieniłeś/aś miejsce zamieszkania i wszystko kierowane było na nieaktualny adres. I to wszystko wyjaśnia.

2. W takim wypadku, kiedy już ustalisz, że doszło do wszczęcia egzekucji, a wcześniejsze orzeczenie zostało kierowane na stary ( nieaktualny ) adres, musisz złożyć do Sądu wniosek o ponowne, skuteczne doręczenie nakazu zapłaty bądź wyroku zaocznego, jednocześnie argumentując i przedkładając dokumenty potwierdzające fakt zamieszkiwania na innym adresie podczas kierowania do Ciebie orzeczenia Sądowego.

3. Jeżeli Sąd ponownie doręczy Tobie orzeczenie sądowe i uchyli klauzulę wykonalności nadaną na poprzedni nakaz zapłaty czy wyrok, wówczas złóż skutecznie sprzeciw od takiego orzeczenia, a następnie skieruj wniosek do komornika o umorzenie egzekucji, argumentując to powyższym faktem. Komornik następnie umorzy egzekucję, a Sąd ( po skutecznym wniesieniu sprzeciwu) wyznaczy rozprawę.

Z uwagi na umorzenie egzekucji, na skutek uchylenia klauzuli wykonalności, wierzyciel będzie musiał oddać wyegzekwowaną przez komornika kwotę.

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.

Sprawdź także:

dłużnik ma prawo linia
blank
Krajowy Rejestr Zadłużonych – pytania i odpowiedzi

24 listopada 2021

Krajowy Rejestr Zadłużonych to nowy rejestr, który ma niedługo rozpocząć swoją działalność. Czym w ogóle […]

Zobacz więcej
blank
Unieważnienie umowy kredytowej czy odfrankowanie, co wybrać?

22 września 2021

Przełom lat dziewięćdziesiątych i wczesnych dwutysięcznych był okresem spod znaku franka szwajcarskiego. Banki rywalizowały w […]

Zobacz więcej
blank
Pomoc dla Frankowiczów

14 września 2021

Drodzy Klienci,w związku z licznymi zapytaniami w zakresie „kredytów frankowych”, poniżej krótka informacja, w czym […]

Zobacz więcej