(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W3Z7Z6Q');
facebook icon
mail icon

+ 48 604 800 301

Zwrot prowizji

16 lipca 2019

Post image

Szanowni Państwo,
w związku z wieloma zapytaniami odnośnie zasadności zwrotu prowizji w wypadku wcześniejszej spłaty kredytu/pożyczki chcielibyśmy wyjaśnić jak to wygląda aktualnie od strony prawnej oraz związanej z tym naszej pomocy.

Stanowisko Sądów w tym zakresie jest różne. W ocenie niektórych Sądów taki zwrot winien nastąpić poprzez obliczenie prowizji proporcjonalnie do czasu trwania umowy. Natomiast w ocenie innych Sądów i zgodnie ze stanowiskiem Banków/firm pożyczkowych, taka prowizja jest jednorazowa i stanowi wynagrodzenie tych podmiotów za udzielenie kredytu/pożyczki. W takim wypadku koszt taki jest bezzwrotny.

Prowadząc postępowania sądowe w tym zakresie uzyskaliśmy już korzystne wyroki. Taki wyrok Wam udostępniamy. Bank oczywiście złożył apelacje od wydanego wyroku, ale apelacja została oddalona. Także wyrok korzystny w pełnym zakresie.

No Images.
Please upload images in images manager section. Click on Manage Images button on the right side of the gallery settings.

Niemniej jednak, wyjaśniamy, iż aktualnie oczekujemy na wydanie Uchwały przez Sąd Najwyższy, do którego wpłynęło zapytanie prawne treści:

„Czy w przypadku spłaty kredytu w całości przed terminem określonym w umowie, obowiązek obniżenia całkowitego kosztu kredytu z art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim odnosi się wyłącznie do kosztów rozłożonych w czasie czy też obejmuje koszty jednorazowe, jak na przykład prowizje?​

Większość postępowań sądowych jest aktualnie zawieszanych do czasu rozstrzygnięcia przedmiotowego zagadnienia.

W związku z powyższym aby nie generować dodatkowych kosztów ani nie narażać Klientów na ewentualne przegranie sprawy, czekamy na wydanie przedmiotowej Uchwały.

W wypadku wydania pozytywnej Uchwały wszelkie nasze sprawy dotyczące zwrotu prowizji będziemy kierować na etap postępowania sądowego.

Jeśli Państwo są zainteresowani analizą akt sprawy i ustaleniem jaki koszt prowizji winien zostać zwrócony zawsze można do nas przesłać dokumenty celem dokonania bezpłatnej analizy.

Sprawdź także:

Post thumbnail
9 marca 2022

Zwrot prowizji pobranej przez pośrednika.

Dotyczy zwłaszcza kredytów zawieranych z NEST Bank S.A. W wypadku spłacenia kredytu przed terminem, bank musi zwrócić częściowo otrzymaną prowizję. […]

Post thumbnail
7 kwietnia 2021

Zwrot prowizji pobranej przez pośrednika.

W wypadku spłacenia kredytu przed terminem bank musi zwrócić częściowo otrzymaną prowizję. A co z wynagrodzeniem pośrednika? W niektórych umowach kredytowych […]

Post thumbnail
8 listopada 2020

Odmowy banków w zakresie zwrotów prowizji.

Szanowni Państwo, w związku z zapytaniami naszych Klientów dotyczących stanowiska Banków w zakresie zwrotów prowizji w dzisiejszym poście zamieszczamy kilka […]

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.