(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W3Z7Z6Q');
facebook icon
mail icon

+ 48 604 800 301

Zwrot prowizji a kredyt hipoteczny? Jak to wygląda?

19 sierpnia 2020

Post image

Szanowni Państwo,
w związku z wieloma zapytaniami odnośnie zasadności zwrotu prowizji w wypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego, chcielibyśmy wyjaśnić jak to wygląda aktualnie od strony prawnej oraz związanej z tym naszej pomocy.

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy po 22 lipcu 2017 roku, obowiązują przepisy aktualnej ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Zgodnie ze wskazaną ustawą, jeśli masz wzięty kredyt hipoteczny, przysługuje Ci jako konsumentowi możliwość:

Rozwijając ostatni punkt, należy wskazać, że zgodnie z art. 39 wskazanej ustawy w przypadku spłaty całości kredytu hipotecznego przed terminem określonym  w umowie o kredyt  hipoteczny całkowity  koszt  kredytu  hipotecznego ulega obniżeniu o odsetki i inne koszty kredytu hipotecznego przypadające za okres, o który skrócono obowiązywanie tej umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.

W skrócie oznacza to, że zwrot prowizji przysługuje konsumentom, którzy zaciągnęli i spłacili kredyt hipoteczny po 22 lipca 2017 r. (termin ten wyznacza wejście w życie ustawy o kredycie hipotecznym).

Niemniej jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji o przedterminowej spłacie kredytu, należy uważnie przeczytać umowę kredytu hipotecznego – banki niejednokrotnie zabezpieczają się na wypadek wcześniejszej spłaty kredytu, z uwagi na to, że wiąże się to dla nich z utratą znacznych dochodów płynących z tytułu odsetek. Dlatego często zdarza się, że w umowie zawarta jest klauzula nakładająca na klientów dodatkową prowizję powiązaną właśnie z wcześniejszą spłatę kredytu.

Większość kredytodawców stosuje utarty schemat, zgodnie z którym wcześniejsza spłata kredytu w ciągu pierwszych trzech lat obowiązywania umowy jest nieopłacalna dla Klientów, ponieważ konsument decydujący się na taką spłatę musi ponieść dodatkowe koszty w postaci kilkuprocentowej prowizji. Wysokość takiej prowizji maleje proporcjonalnie –  zazwyczaj wynosi 3 % wartości kredytu w przypadku spłaty w pierwszym roku, 2 % w przypadku spłaty w drugim roku, 1 % w przypadku spłaty w 3 roku. Po upływie tego czasu konsument nie poniesie żadnych dodatkowych opłat, zgodnie z ustawą.

Dlatego zachęcamy do dokładnego zapoznania się z treścią umowy, a zwłaszcza z częścią dotyczącą przedterminowej spłaty kredytu.

Jeśli Państwo są zainteresowani analizą umowy i ustaleniem jaki koszt prowizji winien zostać Państwu zwrócony zachęcamy do przesłania dokumentów celem dokonania całkowicie bezpłatnej analizy.

Sprawdź także:

Post thumbnail
9 marca 2022

Zwrot prowizji pobranej przez pośrednika.

Dotyczy zwłaszcza kredytów zawieranych z NEST Bank S.A. W wypadku spłacenia kredytu przed terminem, bank musi zwrócić częściowo otrzymaną prowizję. […]

Post thumbnail
7 kwietnia 2021

Zwrot prowizji pobranej przez pośrednika.

W wypadku spłacenia kredytu przed terminem bank musi zwrócić częściowo otrzymaną prowizję. A co z wynagrodzeniem pośrednika? W niektórych umowach kredytowych […]

Post thumbnail
8 listopada 2020

Odmowy banków w zakresie zwrotów prowizji.

Szanowni Państwo, w związku z zapytaniami naszych Klientów dotyczących stanowiska Banków w zakresie zwrotów prowizji w dzisiejszym poście zamieszczamy kilka […]

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.