(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W3Z7Z6Q');
facebook icon
mail icon

+ 48 604 800 301

Upadłość konsumencka po zmianach

21 stycznia 2021

Post image

Często otrzymujemy od Państwa pytania dotyczące możliwości ubiegania się o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej, dlatego dziś omówimy tę instytucję z uwzględnieniem ostatnich zmian z marca 2020 r.

Cel upadłości konsumenckiej

Ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej oraz właściwe postępowanie upadłościowe ma dwa równorzędne cele:

  1. całkowite oddłużenie osoby fizycznej,
  2. spłatę wierzycieli.

Całkowite oddłużenie zachodzi na skutek:

W praktyce oznacza to, że po zakończeniu właściwego postępowania upadłościowego dłużnik jest wolny od zadłużeń i nie ma już żadnych wierzycieli i zobowiązań.  

Kto może ubiegać się o upadłość ?

Warunki ogłoszenia upadłości

Do tej pory, aby móc ubiegać się o upadłość konsumencką konieczne było spełnienie szeregu przesłanek, które wynikały wprost z ustawy Prawo upadłościowe – dłużnik nie mógł prowadzić działalności gospodarczej w ostatnich 10 latach przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, dłużnik nie mógł doprowadzić do swojej niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, ile czasu upłynęło od zaciągnięcia ostatniego zobowiązania (Sąd badał czy dłużnik nadal doprowadza do dalszego stanu niewypłacalności).

Z korzyścią dla osób zadłużonych warunki uzyskania upadłości zmieniły się wraz z nowelizacją ustawy Prawo upadłościowe.

Obecnie na etapie badania wniosku o ogłoszenie upadłości jedynym wymogiem, który Sąd będzie brał pod uwagę jest stan niewypłacalności osoby zadłużonej. Sąd sprawdzi jak wysokie jest zadłużenie i czy osoba zadłużona utraciła zdolność do realizowania spłat istniejących wymagalnych zobowiązań.

 Informacja ta ma istotne znaczenie – aby móc starać się o upadłość musi występować stan niewypłacalności, czyli stan, w którym dłużnik nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, czyli dłużnik nie ma na spłatę kolejnych rat pożyczek czy kredytów. Tutaj należy mieć na uwadze, że jeśli kwota zadłużenia nie jest wysoka, a osoba zadłużona osiąga stosunkowo dobre dochody, to Sąd może stwierdzić, że osoba ta jest w stanie we własnym zakresie spłacić wierzycieli gospodarując comiesięcznie kwoty na ten cel.  Zbyt mała kwota powoduje, że nie ma stanu niewypłacalności i Sąd nie ogłosi takiej upadłości.

Bezpłatna konsultacja

Jeżeli chcieliby Państwo, abyśmy pomogli bezpłatnie ocenić czy kwalifikują się Państwo do ubiegania się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej to zapraszamy do kontaktu

Przebywam na kwarantannie / Nie mam możliwości wyjścia z domu, a potrzebuję pomocy prawnej w zakresie upadłości konsumenckiej. Co robić?

Jeżeli potrzebna jest Państwu pomoc bądź porada prawna, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu, rekomendujemy kontakt telefoniczny, a następnie przesłanie dokumentów mailem lub pocztą. Jeśli chcą Państwo przestrzegać obecnych zasad ostrożności, informujemy, że pomożemy wszystko załatwić zdalnie za pośrednictwem internetu, bez konieczności wychodzenia z domu oraz przesyłania listów. Jeżeli nie mają Państwo komputera i skanera, mogą Państwo przesłać otrzymane dokumenty np. w formie zdjęć zrobionych telefonem, albo poprosić kogoś bliskiego o pomoc w tym zakresie.

Na wszelkie Państwa pytania odpowiadamy na bieżąco w godzinach pracy Stowarzyszenia.

Sprawdź także:

Post thumbnail
25 maja 2022

Upadłość konsumencka

Dziś chcemy przybliżyć Państwu możliwość uzyskania całkowicie nieodpłatnej analizy Państwa sytuacji finansowej oraz dokumentacji związanej z upadłością osoby fizycznej.  Jak […]

Post thumbnail
4 listopada 2020

Upadłość konsumencka – niezbędna dokumentacja do bezpłatnej analizy

Dziś chcemy przybliżyć Państwu możliwość uzyskania całkowicie nieodpłatnej analizy Państwa sytuacji finansowej oraz dokumentacji związanej z upadłością osoby fizycznej. Jak […]

Post thumbnail
25 listopada 2019

Upadłość konsumencka – praktyczne wskazówki

Często otrzymujemy od Państwa pytania dotyczące powyższego, dlatego dziś chcielibyśmy Państwu przybliżyć instytucję upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, zwanej […]

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.