(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W3Z7Z6Q');
facebook icon
mail icon

+ 48 604 800 301

Ważne! Krótki poradnik dla osób które nigdy nie otrzymały sądowego orzeczenia.

21 lutego 2022

Post image

Kochani,

W wypadku kiedy pierwszy raz dowiedzieliście się o sprawie dopiero od komornika bądź zajęciu rachunku bankowego to musimy ustalić dlaczego wcześniej nie otrzymaliście żadnego orzeczenia z Sądu. Skoro działa komornik to znaczy, że musiał być wydany na Was jakiś nakaz zapłaty bądź wyrok. Komornik nie uruchamia egzekucji bez orzeczenia Sądu. Co więcej komornik nie ma informacji z czego wynika zadłużenie.

W większości wypadków jest to Sąd Rejonowy Lublin – Zachód. nr tel. do Sądu to 81 535 07 45 ( końcówki aż do 49 )

Zasada jest taka, że najpierw firma windykacyjna, która odkupi dług bądź też Bank czy firma pożyczkowa aby przekazać sprawę do komornika, musi w pierwszej kolejności skierować sprawę do Sądu celem uzyskania orzeczenia na swoją rzecz. Wówczas po wpłynięciu sprawy, Sąd wydaje nakaz zapłaty. Taki nakaz jest wysłany do strony pozwanej, która ma 14 dni na złożenie sprzeciwu.

Brak złożenia sprzeciwu dopiero wtedy skutkuje skierowaniem sprawy do komornika.  

W pierwszej kolejności musicie ustalić od komornika ( wynika to też z tego pisma ) na podstawie jakiego orzeczenia komornik prowadzi egzekucję ( Sąd i sygnatura sprawy ).

Następnie należy zatelefonować do Sądu z prośbą o wskazanie kiedy dane orzeczenie było do Was wysłane, na jaki adres i czy ktoś tą przesyłkę odebrał czy było podwójne awizo. Jeżeli się okaże, że w sprawie był wydany nakaz zapłaty ale został wysłany na inny, błędny czy nieaktualny adres to wówczas można wystosować do Sądu wniosek o ponowne doręczenie tego orzeczenia z przedłożeniem dokumentacji świadczącej o zmianie adresu. Może to być akt notarialny, umowa najmu, zmiana adresu w dowodzie, świadectwa pracy, PITy, rachunki, oświadczenia świadków itp.

Jeżeli Sąd uwzględni taki wniosek to wówczas ponownie doręczy nakaz zapłaty, a egzekucja wtedy musi zostać umorzona. Sąd wyda postanowienie o uchyleniu klauzuli wykonalności nadanej nakazowi zapłaty.

Od doręczonego ponownie nakazu zapłaty wnosimy w terminie 14 dni sprzeciw i sprawa wraca do ponownego rozpoznania. Sąd wyda nowy wyrok. Oczywiście musimy pamiętać, iż Sąd będzie się opierał na stanie faktycznym oraz terminach przedawnienia na chwilę pierwotnego wniesienia sprawy do Sądu przez wierzyciela.

Jeżeli u Was zachodzi taka sytuacja to jak najbardziej jesteśmy w stanie  Wam pomóc w odkręceniu takiej sprawy. Być może uda się sprawę wygrać w całości i co więcej odzyskać pobrane przez komornika środki.

Sprawdź także:

Post thumbnail
26 października 2023

Firmy windykacyjne – jak działają i jak z nimi walczyć

W sytuacji, gdy wierzyciel nie jest w stanie wyegzekwować długów od dłużnika, chcąc odzyskać swoje należności i pozbyć się problemu, […]

Post thumbnail
9 lutego 2023

Jak wygląda proces ubiegania się o upadłość konsumencką?

W przypadku braku możliwości spłaty zadłużenia oraz zaistnienia określonych okoliczności możemy ubiegać się o upadłość konsumencką. Podstawą jest złożenie odpowiedniego […]

Post thumbnail
24 listopada 2021

Krajowy Rejestr Zadłużonych – pytania i odpowiedzi

Krajowy Rejestr Zadłużonych to nowy rejestr, który ma niedługo rozpocząć swoją działalność. Czym w ogóle jest? Kto może w nim […]

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.