(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W3Z7Z6Q');
facebook icon
mail icon

+ 48 604 800 301

Firmy windykacyjne – jak działają i jak z nimi walczyć

26 października 2023

Post image

🟢 W sytuacji, gdy wierzyciel nie jest w stanie wyegzekwować długów od dłużnika, chcąc odzyskać swoje należności i pozbyć się problemu, najczęściej sprzedaje zadłużenie zewnętrznym firmom windykacyjnym.

🟢 Niestety tego typu firmy nie zawsze działają zgodnie z prawem i próbują odzyskać nawet te zadłużenia, które uległy już przedawnieniu.

🟢 Pamiętaj, że windykator to nie to samo co komornik. Podstawową różnicą między tymi podmiotami jest to, że komornicy działają w obrębie ustalonego porządku prawnego, na podstawie tytułu wykonawczego wydanego przez Sąd. Oznacza to, że ich działania są regulowane konkretnymi zapisami ustawowymi. Mają oni zatem prawo do egzekwowania należności. Firmy windykacyjne z kolei nie mają uprawnień do ściągania długów od dłużnika. Mogą one jedynie w imieniu wierzycieli podejmować próby nawiązania kontaktu z dłużnikami, wzywając ich do spłaty należności, np. proponując zawarcie ugody itp.

🟢 Niestety wielu windykatorów przekracza swoje uprawnienia, strasząc przekazaniem sprawy do sądu lub komornika. Co więcej, wysyłając wezwanie do zapłaty, najczęściej naliczają opłaty manipulacyjne oraz kolosalne odsetki!

🟢 Listy przesyłane przez pracowników firm windykacyjny służą zaskoczeniu i wywołaniu paniki u dłużnika. Windykatorzy liczą na to, że strach przed dalszymi procedurami skłoni dłużnika do spłacenia należności określonych przez windykatora. Nie musi to jednak oznaczać spokoju, gdyż widząc uległą postawę, firmy windykacyjne wysyłają kolejne pisma mające wyłudzić od dłużnika kolejne wpłaty.

🟢 Częstą praktyką jest także bezpodstawne nękanie przez telefon lub za pośrednictwem e-maili. Pamiętaj, że nawet jeśli windykator kontaktuje się z dłużnikiem kilka razy dziennie, nie ma on obowiązku odbierania telefonów. Odrzucanie lub przerywanie rozmów z windykatorami nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych.

🟢 Inną częstą praktyką jest nachodzenie dłużnika w domu. Jest to tzw. windykacja terenowa, mająca na celu zastraszenie dłużnika. Tego typu wizyty są bezprawne, dlatego też w przypadku windykacji terenowej nie mamy obowiązku wpuszczać windykatora do domu, a w przypadku natarczywości windykatora, zawsze możemy wezwać policję.

🟢 Zdarza się, że windykatorzy wykorzystują ordynarne metody i wydzwaniają do zakładu pracy dłużnika czy też krewnych i sąsiadów. Tego typu działania należy dokumentować i zgłaszać na policję. W takich sytuacjach można również złożyć pozew do sądu.

🟢 Walcząc z firmami windykacyjnymi, należy udowodnić im bezprawne działania. Podejmując walkę z windykatorem, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. To nie tylko przyspieszy proces, ale także psychicznie odciąży dłużnika.

Sprawdź także:

Post thumbnail
9 lutego 2023

Jak wygląda proces ubiegania się o upadłość konsumencką?

W przypadku braku możliwości spłaty zadłużenia oraz zaistnienia określonych okoliczności możemy ubiegać się o upadłość konsumencką. Podstawą jest złożenie odpowiedniego […]

Post thumbnail
21 lutego 2022

Ważne! Krótki poradnik dla osób które nigdy nie otrzymały sądowego orzeczenia.

Kochani, W wypadku kiedy pierwszy raz dowiedzieliście się o sprawie dopiero od komornika bądź zajęciu rachunku bankowego to musimy ustalić […]

Post thumbnail
24 listopada 2021

Krajowy Rejestr Zadłużonych – pytania i odpowiedzi

Krajowy Rejestr Zadłużonych to nowy rejestr, który ma niedługo rozpocząć swoją działalność. Czym w ogóle jest? Kto może w nim […]

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.