blank

Sprzedaż wierzytelności dotyczącej zwrotu prowizji kilku firmom

26 sierpnia 2020

Szanowni Państwo,
w związku z faktem, iż w kilku sprawach okazało się, iż Klienci dokonali cesji wierzytelności z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu na rzecz naszej firmy, a które to wierzytelności zostały sprzedane także innym tego rodzaju firmom, chcielibyśmy stanowczo ostrzec przed takim działaniem.

O przedmiotowym fakcie dowiadujemy się dopiero po wytoczeniu powództwa w Sądzie. W kolejnej tego typu sprawie Bank zarzucił nam brak legitymacji i nieważność umowy cesji z racji tego, że Klient tą samą wierzytelność sprzedał innemu podmiotowi.

Podejrzewamy, że niektóre osoby uczyniły sobie z tego rodzaju sprzedaży źródło tymczasowego dochodu. Sprzedając taką wierzytelność kilku podmiotom takie osoby uzyskują środki pieniężne dotyczące tej samej wierzytelności.

Niemniej jednak takie działanie jest nieskuteczne i rodzi określone skutki prawne.

W takim wypadku każda kolejna umowa cesji jest nieskuteczna. Każdy kolejny podmiot po uzyskaniu informacji o cesji wierzytelności na rzecz innego podmiotu może od takiej umowy odstąpić. Wówczas Klient który otrzymał środki pieniężne w związku z zawartą umową cesji jest zobowiązany je zwrócić.

Nikt nie może przenieść więcej praw niż sam posiada.

W takim wypadku mamy do czynienia z przestępstwem oszustwa po stronie Klienta, który sprzedaje taką wierzytelność kilku podmiotom.

Takie działanie odradzamy, gdyż wówczas zarówno nasza firma jak i inne będą dochodzić zwrotu środków wypłaconych tytułem cesji wierzytelności wraz z ewentualnymi poniesionymi kosztami sądowymi którymi zostanie obciążony Cedent (podmiot skupujący taką wierzytelność).

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.

Sprawdź także:

dłużnik ma prawo linia
blank
Krajowy Rejestr Zadłużonych – pytania i odpowiedzi

24 listopada 2021

Krajowy Rejestr Zadłużonych to nowy rejestr, który ma niedługo rozpocząć swoją działalność. Czym w ogóle […]

Zobacz więcej
blank
Unieważnienie umowy kredytowej czy odfrankowanie, co wybrać?

22 września 2021

Przełom lat dziewięćdziesiątych i wczesnych dwutysięcznych był okresem spod znaku franka szwajcarskiego. Banki rywalizowały w […]

Zobacz więcej
blank
Pomoc dla Frankowiczów

14 września 2021

Drodzy Klienci,w związku z licznymi zapytaniami w zakresie „kredytów frankowych”, poniżej krótka informacja, w czym […]

Zobacz więcej