(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W3Z7Z6Q');
facebook icon
mail icon

+ 48 604 800 301

Mam stary dług, czy muszę płacić?

14 września 2017

Post image

1. W pierwszej kolejności musimy ustalić czego dotyczy pismo otrzymanego od windykacji ( funduszu sekurytyzacyjnego )tj. jakiego zadłużenia.

Zazwyczaj taka informacja widnieje na odwrocie pisma gdzie winna zostać umieszczona krótka informacja o wierzycielu pierwotnym, od którego odkupiono dług i dacie zawarcia umowy.

Brak zamieszczenia takiej informacji, co także się zdarza, zmusza nas niestety do jej uzyskania od firmy windykacyjnej.

Gdy już wiemy, że wskazane pismo dotyczy umowy sprzed kilku lat, to musimy pamiętać o tym czy czasem nie uległo ono przedawnieniu.

Zgodnie z art. 118 kodeksu cywilnego Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

W związku z powyższym co do zasady mamy 3 lata od daty wypowiedzenia umowy kredytu tudzież pożyczki. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej nie toczyło się postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika sądowego.

Jeżeli nie jesteś pewien czy Twoje zadłużenie uległo przedawnieniu, prosimy o kontakt.

2. Po drugie, firma windykacyjna jako nowy nabywca ewentualnego zadłużenia, musi posiadać komplet dokumentów aby skutecznie wykazać czego tak naprawdę się domaga.

Częstym jest, że określona firma windykacyjna sama nie potrafi wskazać, jaką kwotę winien zapłacić dłużnik. W coraz to nowych pismach i telefonach wskazywana jest inna kwota tytułem kapitału oraz odsetek.

Być może Twój dług jest tylko hipotetyczny? Być może został już dawno spłacony?

Jeżeli masz wątpliwości, prosimy o kontakt.

Sprawdź także:

Post thumbnail
9 lutego 2023

Jak wygląda proces ubiegania się o upadłość konsumencką?

W przypadku braku możliwości spłaty zadłużenia oraz zaistnienia określonych okoliczności możemy ubiegać się o upadłość konsumencką. Podstawą jest złożenie odpowiedniego […]

Post thumbnail
21 lutego 2022

Ważne! Krótki poradnik dla osób które nigdy nie otrzymały sądowego orzeczenia.

Kochani, W wypadku kiedy pierwszy raz dowiedzieliście się o sprawie dopiero od komornika bądź zajęciu rachunku bankowego to musimy ustalić […]

Post thumbnail
24 listopada 2021

Krajowy Rejestr Zadłużonych – pytania i odpowiedzi

Krajowy Rejestr Zadłużonych to nowy rejestr, który ma niedługo rozpocząć swoją działalność. Czym w ogóle jest? Kto może w nim […]

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.