(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W3Z7Z6Q');
facebook icon
mail icon

+ 48 604 800 301

Dokonujesz płatności i nagle niespodziewana blokada rachunku?

15 listopada 2017

Post image

Częste są sytuacja, w których przy okazji dokonywania płatności nagle dowiadujemy się o blokadzie naszego rachunku.

Po wizycie w oddziale banku uzyskujemy jedynie informację o zajęciu rachunku bankowego dokonaną przez komornika sądowego.

Co dalej w takiej sytuacji? Jak wyjaśnić skąd wzięła się owa blokada?

W pierwszej kolejności z Banku musimy uzyskać informację jaki komornik prowadzi egzekucją oraz pod jaką sygnatura sprawy. Taką informację Bank musi nam przekazać.

Następnie zwracamy się do komornika sądowego o udzielenie informacji na jakiej podstawie zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne tj. na podstawie jakiego orzeczenia ( nakaz zapłaty, wyrok ) oraz przez jaki Sąd wydanego. 

Pamiętajmy – komornik nie ma informacji za co jest i z czego wynika dane zadłużenie. Komornik posiada w swoich aktach jedynie prawomocne orzeczenie sądowe, na podstawie którego prowadzi postępowanie.

Po uzyskaniu od komornika informacji odnośnie właściwego Sądu oraz sygnatury akt sądowych, musimy następnie skontaktować się telefonicznie bądź osobiście z Sądem aby uzyskać informację kiedy dane orzeczenie było do nas kierowane, na jaki adres i czy ktoś je odebrał czy nie. 

Zasada jest taka, że po wpłynięciu sprawy do Sądu, na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron zostaje wydany nakaz zapłaty. Jest on następnie przesłany do strony pozwanej, której przysługuje 14 dni na jego zaskarżenia licząc od daty odbioru orzeczenia sądowego.

Gdy jednak przed zablokowaniem nam konta, nigdy wcześniej takiego orzeczenia nie otrzymaliśmy i nie mieliśmy możliwości aby je zaskarżyć to jest możliwe, że zostało ono wysłane na nasz nieaktualny bądź błędny adres zamieszkania. 

Dlatego istotne jest to aby w Sądzie uzyskać konkretną informację na jaki adres zostało wysłane orzeczenie sądowe.

Jeśli faktycznie się okaże, że zostało ono wysłane na nieaktualny adres, wówczas przysługuje nam złożenie do Sądu wniosku o skuteczne doręczenie nakazu zapłaty jednakże wraz z przedłożeniem stosownej dokumentacji świadczącej o tym, że w dacie kiedy orzeczenie sądowe zostało wysłane na nieaktualny adres nas tam nie było. Można to poprzeć np. zaświadczeniem o wymeldowaniu, zmianą adresu w dowodzie osobistym, umowa najmu, sprzedażą mieszkania, świadectwem pracy, PITem, rachunkami itp. Wszystko to co wskaże, iż w danym okresie przebywaliśmy pod zupełnie innym adresem. Często orzeczenia sądowe są wysyłane na adresy, które były aktualne np. 5,10 czy więcej lat temu.

Często firmy windykacyjne specjalnie wskazują w pozwie nasz nieaktualny adres abyśmy nie mieli możliwości jego zaskarżenia!

Jeżeli Sąd uwzględni następnie nasz wniosek i doręczy skutecznie orzeczenie sądowe to ponownie mamy 14 dni na jego zaskarżenie. Wtedy też możemy wystąpić do komornika sądowego z wnioskiem o umorzenie postępowania egzekucyjnego.

W konsekwencji – pozbywamy się komornika, a orzeczenie sądowe zostaje skutecznie zaskarżone i oczekujemy na wyznaczenie terminu rozprawy.

Jeżeli taka sytuacja jest także u Ciebie – pomożemy!

Sprawdź także:

Post thumbnail
26 października 2023

Firmy windykacyjne – jak działają i jak z nimi walczyć

W sytuacji, gdy wierzyciel nie jest w stanie wyegzekwować długów od dłużnika, chcąc odzyskać swoje należności i pozbyć się problemu, […]

Post thumbnail
9 lutego 2023

Jak wygląda proces ubiegania się o upadłość konsumencką?

W przypadku braku możliwości spłaty zadłużenia oraz zaistnienia określonych okoliczności możemy ubiegać się o upadłość konsumencką. Podstawą jest złożenie odpowiedniego […]

Post thumbnail
21 lutego 2022

Ważne! Krótki poradnik dla osób które nigdy nie otrzymały sądowego orzeczenia.

Kochani, W wypadku kiedy pierwszy raz dowiedzieliście się o sprawie dopiero od komornika bądź zajęciu rachunku bankowego to musimy ustalić […]

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.