14 sierpnia 2018
Profi Credit Polska S.A. jest firmą oferującą pozabankowe pożyczki gotówkowe działającą od wielu lat na polskim rynku. O pożyczkę mogą ubiegać się klienci indywidualni, nawet jeśli nie posiadają stałego zatrudnienia – firma na żadnym etapie procesu udzielania pożyczki nie weryfikuje zdolności majątkowej i pożyczkowej potencjalnych klientów oraz nie bada czy są oni w stanie spłacać raty w oszacowanej wysokości.
Profi Credit w umowach podpisywanych z klientami często umieszczało postanowienia, zgodnie z którymi pożyczkodawca wypłacał klientom kolejne pożyczki, pomimo tego, że nigdy nie składali Oni wniosków o następną pożyczkę. W konsekwencji kwoty te były wypłacane bez wiedzy klientów, a dodatkowo bez zbadania czy klientów w ogóle będzie stać na ich spłacanie. Klienci dowiadywali się o nowych pożyczkach dopiero, gdy otrzymywali wezwania do zapłaty, co było dla nich ogromnym zaskoczeniem. Po wielu skargach i interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów firma zaprzestała wypłat pożyczek bez wiedzy konsumentów, ale należy mieć na uwadze, że niektóre z umów podpisywanych wcześniej nadal obowiązują.
Trikiem stosowanym przez firmę Profi Credit jest udzielanie pożyczki, jednakże pod warunkiem równoczesnego zakupu ubezpieczenia na wypadek śmierci. Firma stosuje zabieg mnożenia kosztów pożyczki – do kwoty pożyczki dolicza także koszt ubezpieczenia. Jak się okazuje, koszt ubezpieczenia nierzadko przewyższa samą kwotę udzielonej pożyczki. Znaczna część składki pobieranej z tytułu ubezpieczenia jest przekazywana Profi Credit jako wynagrodzenie za obsługę polisy, co w rzeczywistości oznacza, że jej celem nie jest zabezpieczenie interesów dłużnika, a jedynie powiększenie zysków. Tak wysokie opłaty za ubezpieczenie, przewyższające kwoty udzielonej pożyczki w istocie stanowią naruszenie dobrych obyczajów.
Warto również zwrócić uwagę, że często pożyczkodawca żąda zapłaty całości składki ubezpieczeniowej oraz odsetek w maksymalnej wysokości, nawet gdy umowa została rozwiązana wcześniej z powodu niespłacania rat. W rzeczywistości koszt ubezpieczenia powinien być proporcjonalny do czasu trwania umowy, a składki oraz odsetki powinny być niższe w momencie krótszego niż umówiony czasu trwania stosunku zobowiązaniowego. Jest to działanie rażąco naruszające interesy konsumenta i sprzeczne z dobrymi obyczajami. Również zasady ustalania wysokości składek ubezpieczeniowych nie są jasne, firma w umowie nie przedstawia rzetelnej kalkulacji kosztów. W konsekwencji określenie wysokiej opłaty ubezpieczenia przy stosunkowo niewielkiej wysokości odsetek ma na celu wywołanie wrażenia, że rzeczywisty koszt pożyczki jest niewielki.
Opłata aranżacyjna, nazywana również opłatą przygotowawczą, czyli prowizja za uruchomienie kredytu jest opłatą jednorazową, niezwiązaną w ogóle z czasem trwania pożyczki, oprócz tego jest to świadczenie bezzwrotne, związane z samym faktem zawarcia umowy. Opłata ta jest warunkiem koniecznym, bez spełnienia którego umowa pożyczki nie będzie zrealizowana.
W rzeczywistości ma charakter identyczny jak klasyczna prowizja, a więc stanowi wynagrodzenie pożyczkodawcy za świadczenie usług związanych bezpośrednio z zawarciem, przygotowaniem i obsługą pożyczki. Postanowienia umowy pożyczki nie są uzgadniane indywidualnie z klientem, który nie ma żadnego wpływu na treść umowy. Profi Credit korzysta z wzorów umów. Absurdem jest więc pobieranie dodatkowym opłat za przygotowanie umowy, skoro identyczna umowa jest stosowana do wszystkich klientów, zmieniają się jedynie dane personalne.
W konsekwencji Profi Credit po raz kolejny mnoży koszty pożyczki, robiąc to w zawoalowany sposób.
Ostatnimi czasy doszły nas słuchy o nasilonych działaniach windykacyjnych firmy Profi Credit. Do naszych klientów dzwonią przedstawiciele działu windykacji i przekazują im nieprawdziwe informację, np. informując, że tocząca się sprawa w sądzie jest już przegrana, nakłaniając w ten sposób do zapłaty należności, podczas gdy sprawa nadal się toczy i do tej pory nie została rozstrzygnięta! Są to działania nierzetelne i nie powinny mieć nigdy miejsca. Dlatego apelujemy o nieuleganie namowom windykatorów, ponieważ jedynie prawomocne orzeczenie sądu rozstrzyga ostatecznie sprawę.
W przypadku problemów z zadłużeniem w przedmiotowej firmie, prosimy o kontakt z naszym Stowarzyszeniem.
W sytuacji, gdy wierzyciel nie jest w stanie wyegzekwować długów od dłużnika, chcąc odzyskać swoje należności i pozbyć się problemu, […]
W przypadku braku możliwości spłaty zadłużenia oraz zaistnienia określonych okoliczności możemy ubiegać się o upadłość konsumencką. Podstawą jest złożenie odpowiedniego […]
Kochani, W wypadku kiedy pierwszy raz dowiedzieliście się o sprawie dopiero od komornika bądź zajęciu rachunku bankowego to musimy ustalić […]
Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?
Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.