(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W3Z7Z6Q');
facebook icon
mail icon

+ 48 604 800 301

Jak działa e-sąd w Lublinie? Wszystko o EPU

13 marca 2019

Post image

Zgodnie z polskim prawem, windykacja należności możliwa jest na kilka sposobów. Jednym z nich jest windykacja online w e-Sądzie, będąca świetną alternatywą dla spraw prowadzonych przed zwykłym sądem stacjonarnym. Czym jest e-Sąd? Jak funkcjonuje i jakie orzeczenia wydaje? Jak złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawiamy w poniższym artykule.

e-Sąd – co to jest?

E-sąd to wyspecjalizowana, jedyna w Polsce jednostka sądownictwa powszechnego, zajmująca się wyłącznie rozpatrywaniem pozwów o zapłatę w tzw. elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU). Odnosi się ona do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, a właściwie do VI Wydziału Cywilnego. Instytucja ta działa od 1 stycznia 2010 roku.

Gdzie działa e-Sąd?

Dla e-Sądu nie ma znaczenia miejsce zamieszkania stron sporu – powodem może wierzyciel z dowolnego miejsca w kraju lub poza jego granicami. Koniecznym wymogiem jest jedynie, by miejsce zamieszkania lub adres korespondencyjny pozwanego znajdował się na terytorium Polski. Nieistotna jest też wartość przedmiotu sporu. Przez e-Sąd przyjmowane są wyłącznie pozwy, które wniesiono drogą elektroniczną, za pomocą specjalnego portalu internetowego. Dochodzenie roszczeń za pośrednictwem e-Sądu jest dobrowolne.

Jakie sprawy rozpatruje e-Sąd?

E-Sąd zajmuje się rozpatrywaniem prostych spraw o zapłatę konkretnej kwoty pieniężnej – takich, które nie wymagają postępowania dowodowego. Do e-Sądu kwalifikują się zatem wszystkie sprawy, w których obowiązek zapłaty wynika z takich dokumentów, jak umowa, faktura czy pisemne zamówienie, o ile nie istnieją żadne wątpliwości co do wysokości długu. Celem złożenia pozwu do e-Sądu jest uzyskanie orzeczenia stwierdzającego obowiązek zapłaty w stosunku do dłużnika. Jeśli ten nie ureguluje długu, wraz z uprawomocnieniem się nakazu zapłaty, sprawa może być skierowana dalej do komornika sądowego.

Ile kosztuje złożenie pozwu do e-Sądu?

W przypadku składania pozwu do e-Sądu wymagana jest opłata w wysokości 1,25 % kwoty dochodzonej pozwem. Dochodzenie należności tą drogą jest więc czterokrotnie tańsze od skierowania sprawy do sądu stacjonarnego, w którym opłata ta wynosi 5%. Korzystanie z usług e-Sądu jest szczególnie opłacalne przy sprawach, które opiewają na duże kwoty i w których opłata należna od pozwu kształtuje się na poziomie kilku czy nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Jakie warunki musi spełnić pozew złożony w e-Sądzie?

Do złożenia pozwu w e-Sądzie konieczne jest dopełnienie niezbędnych formalności. W szczególności, poza wypełnieniem odpowiedniego formularza, pamiętać należy o:

Sprzeciw od nakazu zapłaty – jak złożyć?

Pozwany, przeciwko któremu toczy się postępowanie w sprawie odzyskania długu, dowiaduje się o sprawie w chwili doręczenia nakazu zapłaty. Od tego momentu ma 14 dni na spłatę długu lub wniesienie sprzeciwu. Ten natomiast, nie wymaga uzasadnienia ani dołączenia dowodów oraz jest wolny od opłat sądowych. Nie trzeba też składać go na żadnym urzędowym formularzu. Należy natomiast wskazać zarzuty, na które pozwany powołuje się w sprzeciwie. Wniesienie sprzeciwu skutkuje całkowitą utratą mocy nakazu. Sprawa w efekcie zostaje przekazana do zwykłego sądu, mającego siedzibę w miejscu zamieszkania dłużnika.

O tym sporządzić sprzeciw od nakazu zapłaty pisaliśmy we wpisie „Sprzeciw od nakazu zapłaty – jak sporządzić?”, z którego mają Państwo możliwość pobrania wzoru formularza.

Brak sprzeciwu wobec nakazu zapłaty – jakie konsekwencje?

Uwaga! W przypadku braku sprzeciwu wobec nakazu zapłaty, orzeczenie wydane przez e-Sąd uprawomocni się i po nadaniu klauzuli wykonalności stanowić będzie podstawę do przeprowadzenia postępowania komorniczego. Sporządzenie sprzeciwu może więc uchronić nas przed zajęciem: wynagrodzenia, środków na rachunku bankowym, ruchomości i nieruchomości.

Sprawdź także:

Post thumbnail
26 października 2023

Firmy windykacyjne – jak działają i jak z nimi walczyć

W sytuacji, gdy wierzyciel nie jest w stanie wyegzekwować długów od dłużnika, chcąc odzyskać swoje należności i pozbyć się problemu, […]

Post thumbnail
9 lutego 2023

Jak wygląda proces ubiegania się o upadłość konsumencką?

W przypadku braku możliwości spłaty zadłużenia oraz zaistnienia określonych okoliczności możemy ubiegać się o upadłość konsumencką. Podstawą jest złożenie odpowiedniego […]

Post thumbnail
21 lutego 2022

Ważne! Krótki poradnik dla osób które nigdy nie otrzymały sądowego orzeczenia.

Kochani, W wypadku kiedy pierwszy raz dowiedzieliście się o sprawie dopiero od komornika bądź zajęciu rachunku bankowego to musimy ustalić […]

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.