(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W3Z7Z6Q');
facebook icon
mail icon

+ 48 604 800 301

Wyroki w sprawie Profi Credit Polska S.A. Dlaczego są różne?

20 maja 2020

Post image

Szanowni Państwo,
w związku z licznymi zapytaniami o umowy zawierane z firmą Profi Credit Polska S.A., w dzisiejszym poście chcielibyśmy wyjaśnić skąd wynikają różnice w wyrokach sądów. Często mamy zapytania dlaczego Sad X wydał taki, a nie inny wyrok skoro Sąd Y zmniejszył kwotę jakiej ta firma się domagała. Może Sąd ma jakiś interes bądź działa na korzyść firmy pożyczkowej itp. Nic bardziej mylnego.

Różnice te związane są z różną treścią wyroków w zakresie wysokości jaką Sąd ostatecznie zasądza wyrokiem.

Zawierając umowę z firmą Profi Credit Polska S.A. co do zasady jesteśmy obciążeni także opłata prowizyjną ( aranżacyjną ) oraz opłatą za Twój Pakiet. Dodatkowo jak w każdej umowie dochodzą do tego odsetki.

Niemniej jednak, powyższe dwie dodatkowe opłaty zawarte  w umowie z reguły wynoszą łącznie drugie tyle do wartość kwoty jaką fizycznie otrzymujemy do ręki czy na konto. Dlatego zawierając umowę ze wskazaną firmą warto także zwrócić uwagę na wskazane opłaty aby nie być zaskoczonym, gdy dochodzi do rozliczenia z tą firmą. Są to opłaty, na które nie mamy wpływu gdyż są one narzucone z góry w umowie.

Po zawarciu umowy mamy praktycznie do zapłaty dwa razy tyle ile otrzymaliśmy albo i więcej.

blank

Jakie to ma przełożenie na sprawę sądową?

Przepisy ustawy o kredycie konsumenckim wskazują, jakie mogą być maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu (dalej: „MPKK”). W żadnym wypadku pozaodsetkowe koszty nie mogą być wyższe, niż całkowita kwota kredytu, tj. kwota, która została wypłacona Ci do ręki. Zgodnie z art. 36a ustawy:

Maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu oblicza się według wzoru:

blank

w którym poszczególne symbole oznaczają:

Zgodnie z przepisami ustawy o kredycie konsumenckim wszystkie koszty, które konsument ponosi w związku z umową o kredyt konsumencki stanowią pozaodsetkowe koszty kredytu. Są nimi w szczególności wszelkie opłaty, prowizje, koszty ustanowienia zabezpieczeń, w tym koszty notarialne, które konsument jest zobowiązany uiścić na rzecz kredytodawcy w celu otrzymania kredytu.

Opłaty wskazane w umowach z firmą Profi Credit niestety mieszczą się we wskazanych granicach. Są one praktycznie na marginesie, ale nie przekraczają maksymalnych kosztów kredytu zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim.

Wobec powyższego, Sąd winien wydać wyrok zgodnie z ustawą. Skore te koszty nie przekraczają maksymalnych kosztów wskazanych w ustawie to są one zasadne. Dlatego też większość sądów wydaje wyroki korzystne dla Prodi Credit czy też firm windykacyjnych bo nie naruszają one obowiązujących przepisów.

W związku z powyższym nie można zarzucić Sądowi, że działania na korzyść firmy windykacyjnej bo z takimi opiniami także się często spotykamy.

Furtka? Wyjątek?

W przedmiotowych sprawach istnieje jednak wyjątek. W takim wypadku możemy powoływać się na zasady współżycia społecznego.

Możemy twierdzić, iż kwoty wskazane w umowie, mimo że mieszczą się w granicach ustawy o kredycie konsumenckim, to naruszają zasady współżycia społecznego. Czyli ich wysokość jest rażąco wysoka w stosunku do wysokości kwoty jaka została nam udostępniona do „ręki”.  W istocie dodatkowe koszty okołopożyczkowe stanowią dodatkowe wynagrodzenie takiej firmy celem maksymalnego obciążenia nimi Klienta.

Jeśli Sąd przychyli się do takiej argumentacji to może takie koszty anulować czy ich nie uwzględniać w pozwie. W takim wypadku Klient zobowiązany będzie jedynie do zapłaty kwoty kapitału netto plus odsetki. Z takimi wyrokami także można się spotkać.

Reasumując

Nie ma jednolitego stanowiska co do opłat firm pożyczkowych. Wszystko zależy od stanowiska Sądu w tym zakresie. Niemniej jednak, skoro maksymalne koszty są wskazane w ustawie, a firmy pożyczkowe mieszczą się w tych granicach to Sądy winny te opłaty zgodnie z przepisem uwzględniać. W takim wypadku Sad wydaje wyrok zgodnie z żądaniem firmy pożyczkowej. Oczywiście pod warunkiem, że taka firma wykaże w pełni na podstawie dokumentów jaka kwota pożyczki została udostępniona i złoży umowę wraz z załącznikami.

Trudno tutaj zarzucić jednostronność Sądu. Natomiast zawsze warto dodatkowo wskazywać, że opłaty dodatkowe mimo wszystko są rażąco wygórowane i niewspółmierne do kwoty udostępnionej pożyczki. W takim wypadku, Sąd faktycznie może przychylić się do naszego stanowiska i tymi opłatami Klienta nie obciążać.

Mamy nadzieje, że powyższe wyjaśnienia choćby w małym stopniu rozjaśnią rozbieżności jakie wynikają z wyroków Sądów w zakresie firmy Profi Credit.

Sprawdź także:

Post thumbnail
26 października 2023

Firmy windykacyjne – jak działają i jak z nimi walczyć

W sytuacji, gdy wierzyciel nie jest w stanie wyegzekwować długów od dłużnika, chcąc odzyskać swoje należności i pozbyć się problemu, […]

Post thumbnail
9 lutego 2023

Jak wygląda proces ubiegania się o upadłość konsumencką?

W przypadku braku możliwości spłaty zadłużenia oraz zaistnienia określonych okoliczności możemy ubiegać się o upadłość konsumencką. Podstawą jest złożenie odpowiedniego […]

Post thumbnail
21 lutego 2022

Ważne! Krótki poradnik dla osób które nigdy nie otrzymały sądowego orzeczenia.

Kochani, W wypadku kiedy pierwszy raz dowiedzieliście się o sprawie dopiero od komornika bądź zajęciu rachunku bankowego to musimy ustalić […]

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.