(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W3Z7Z6Q');
facebook icon
mail icon

+ 48 604 800 301

Nie otrzymałeś/aś orzeczenia Sądu? Postaramy się „odkręcić sprawę”.

9 lutego 2021

Post image

Jak to możliwe?

Kiedy pierwszy raz dowiadujemy się o jakimkolwiek zadłużeniu dopiero od komornika bądź zajęciu rachunku bankowego to musimy ustalić, dlaczego wcześniej nie otrzymaliśmy żadnego orzeczenia z Sądu.

Zasada jest taka, że najpierw firma windykacyjna (czy to Fundusz, który odkupił dług, Bank czy też firma pożyczkowa) musi skierować sprawę do Sądu celem uzyskania orzeczenia na swoją rzecz.

Wówczas po wpłynięciu sprawy, Sąd co do zasady wydaje orzeczenie w postaci nakazu zapłaty. Taki nakaz jest wysłany do strony pozwanej, która ma 14 dni na złożenie sprzeciwu od daty jego doręczenia.

Brak złożenia sprzeciwu skutkuje następnie skierowaniem sprawy do komornika sądowego, który wszyscy postępowanie egzekucyjne. 

Kiedy znalazłeś/aś się w takiej sytuacji to możesz podjąć następujące działania:

W pierwszej kolejności musisz ustalić od komornika (wynika to też z tego pisma), na podstawie jakiego orzeczenia sądowego komornik prowadzi egzekucję. 

Potrzebna jest informacja, jaki Sąd prowadził sprawę i jaka jest sygnatura sprawy (Np. VI Nc-e 1243/20, I Nc 1234/20)

Następnie należy zatelefonować do Sądu z prośbą o wskazanie kiedy dane orzeczenie do Was wysłane, na jaki adres i czy ktoś tę przesyłkę odebrał, czy było podwójne awizo. Jeżeli się okaże, że w sprawie było wydane orzeczenia, ale zostało wysłane na inny, błędny czy nieaktualny adres to wówczas można wystosować wniosek o ponowne doręczenie tego orzeczenia z przedłożeniem dokumentacji świadczącej o zmianie adresu.

Częste są przypadki, że adres zamieszkania podany w pozwie jest już od kilkunastu lat nieaktualny. Przecież zmieniamy adresy, przeprowadzamy się, wyprowadzamy się od rodziców itp. Przypadków jest wiele.

Jeżeli Sąd uwzględni nasz wniosek o ponowne, skutecznie doręczenie takiego orzeczenia to wówczas ponownie doręczy owe orzeczenie wraz z pozwem i załącznikami. Wtedy też Sąd wyda postanowienie o uchyleniu klauzuli wykonalności nadanej takiemu orzeczeniu.

Po otrzymaniu dokumentów mamy 14 dni na złożenie sprzeciwu oraz mamy możliwość wystąpienia do komornika o umorzenie postępowania egzekucyjnego.

Musimy pamiętać, iż samo złożenie sprzeciwu czy też wniosku do komornika nie kończy sprawy.

Złożenie sprzeciwu skutkuje tym, że sprawa będzie na nowo rozpoznana.

Natomiast w wypadku postępowania egzekucyjnego sprawa może różnie się potoczyć. Np. Komornik może żądać przesłania postanowienia o uchyleniu klauzuli wykonalności wraz z klauzulą prawomocności. Może także zakończyć egzekucję i obciążyć całością kosztów dłużnika, na co musimy złożyć skargę.

Jeśli u Ciebie pojawił się komornik, a nigdy nie otrzymałeś/aś orzeczenia sądu, na podstawie którego prowadzona jest egzekucji, skontaktuj się z nami.

Postaramy się pomóc nie tylko odkręcić sprawę, ale także obciążyć wierzyciela całością kosztów postępowania egzekucyjnego oraz zwrócić to co komornik pobrał w trakcie egzekucji.

Sprawdź także:

Post thumbnail
26 października 2023

Firmy windykacyjne – jak działają i jak z nimi walczyć

W sytuacji, gdy wierzyciel nie jest w stanie wyegzekwować długów od dłużnika, chcąc odzyskać swoje należności i pozbyć się problemu, […]

Post thumbnail
9 lutego 2023

Jak wygląda proces ubiegania się o upadłość konsumencką?

W przypadku braku możliwości spłaty zadłużenia oraz zaistnienia określonych okoliczności możemy ubiegać się o upadłość konsumencką. Podstawą jest złożenie odpowiedniego […]

Post thumbnail
21 lutego 2022

Ważne! Krótki poradnik dla osób które nigdy nie otrzymały sądowego orzeczenia.

Kochani, W wypadku kiedy pierwszy raz dowiedzieliście się o sprawie dopiero od komornika bądź zajęciu rachunku bankowego to musimy ustalić […]

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.