blank

Nie otrzymałeś/aś orzeczenia Sądu? Postaramy się „odkręcić sprawę”.

9 lutego 2021

Jak to możliwe?

Kiedy pierwszy raz dowiadujemy się o jakimkolwiek zadłużeniu dopiero od komornika bądź zajęciu rachunku bankowego to musimy ustalić, dlaczego wcześniej nie otrzymaliśmy żadnego orzeczenia z Sądu.

Zasada jest taka, że najpierw firma windykacyjna (czy to Fundusz, który odkupił dług, Bank czy też firma pożyczkowa) musi skierować sprawę do Sądu celem uzyskania orzeczenia na swoją rzecz.

Wówczas po wpłynięciu sprawy, Sąd co do zasady wydaje orzeczenie w postaci nakazu zapłaty. Taki nakaz jest wysłany do strony pozwanej, która ma 14 dni na złożenie sprzeciwu od daty jego doręczenia.

Brak złożenia sprzeciwu skutkuje następnie skierowaniem sprawy do komornika sądowego, który wszyscy postępowanie egzekucyjne. 

Kiedy znalazłeś/aś się w takiej sytuacji to możesz podjąć następujące działania:

W pierwszej kolejności musisz ustalić od komornika (wynika to też z tego pisma), na podstawie jakiego orzeczenia sądowego komornik prowadzi egzekucję. 

Potrzebna jest informacja, jaki Sąd prowadził sprawę i jaka jest sygnatura sprawy (Np. VI Nc-e 1243/20, I Nc 1234/20)

Następnie należy zatelefonować do Sądu z prośbą o wskazanie kiedy dane orzeczenie do Was wysłane, na jaki adres i czy ktoś tę przesyłkę odebrał, czy było podwójne awizo. Jeżeli się okaże, że w sprawie było wydane orzeczenia, ale zostało wysłane na inny, błędny czy nieaktualny adres to wówczas można wystosować wniosek o ponowne doręczenie tego orzeczenia z przedłożeniem dokumentacji świadczącej o zmianie adresu.

Częste są przypadki, że adres zamieszkania podany w pozwie jest już od kilkunastu lat nieaktualny. Przecież zmieniamy adresy, przeprowadzamy się, wyprowadzamy się od rodziców itp. Przypadków jest wiele.

Jeżeli Sąd uwzględni nasz wniosek o ponowne, skutecznie doręczenie takiego orzeczenia to wówczas ponownie doręczy owe orzeczenie wraz z pozwem i załącznikami. Wtedy też Sąd wyda postanowienie o uchyleniu klauzuli wykonalności nadanej takiemu orzeczeniu.

Po otrzymaniu dokumentów mamy 14 dni na złożenie sprzeciwu oraz mamy możliwość wystąpienia do komornika o umorzenie postępowania egzekucyjnego.

Musimy pamiętać, iż samo złożenie sprzeciwu czy też wniosku do komornika nie kończy sprawy.

Złożenie sprzeciwu skutkuje tym, że sprawa będzie na nowo rozpoznana.

Natomiast w wypadku postępowania egzekucyjnego sprawa może różnie się potoczyć. Np. Komornik może żądać przesłania postanowienia o uchyleniu klauzuli wykonalności wraz z klauzulą prawomocności. Może także zakończyć egzekucję i obciążyć całością kosztów dłużnika, na co musimy złożyć skargę.

Jeśli u Ciebie pojawił się komornik, a nigdy nie otrzymałeś/aś orzeczenia sądu, na podstawie którego prowadzona jest egzekucji, skontaktuj się z nami.

Postaramy się pomóc nie tylko odkręcić sprawę, ale także obciążyć wierzyciela całością kosztów postępowania egzekucyjnego oraz zwrócić to co komornik pobrał w trakcie egzekucji.

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.

Sprawdź także:

dłużnik ma prawo linia
blank
Krajowy Rejestr Zadłużonych – pytania i odpowiedzi

24 listopada 2021

Krajowy Rejestr Zadłużonych to nowy rejestr, który ma niedługo rozpocząć swoją działalność. Czym w ogóle […]

Zobacz więcej
blank
Unieważnienie umowy kredytowej czy odfrankowanie, co wybrać?

22 września 2021

Przełom lat dziewięćdziesiątych i wczesnych dwutysięcznych był okresem spod znaku franka szwajcarskiego. Banki rywalizowały w […]

Zobacz więcej
blank
Pomoc dla Frankowiczów

14 września 2021

Drodzy Klienci,w związku z licznymi zapytaniami w zakresie „kredytów frankowych”, poniżej krótka informacja, w czym […]

Zobacz więcej