(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W3Z7Z6Q');
facebook icon
mail icon

+ 48 604 800 301

Egzekucja przedawnionych odsetek, czyli dlaczego opłaca się skrupulatnie analizować pisma.

28 sierpnia 2018

Post image

Pisaliśmy już o tym co powinni Państwo zrobić, gdy niespodziewanie dowiadują się o wszczęciu postepowania egzekucyjnego przez Komornika. Małe przypomnienie tutaj: http://dluznikmaprawo.pl/masz-komornika-a-nie-wiedziales-o-zadnej-sprawie/ .

Czasami jednak okazuje się, że nie ma podstaw do przywrócenia przez Sąd terminu do złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty czyli nastąpiło poprawne doręczenie nakazu zapłaty. Czy w takiej sytuacji mogą jeszcze Państwo cokolwiek zrobić? Odpowiedź jest jedna- należy dokładnie przeanalizować pismo od komornika.

W pierwszej kolejności proszę zwrócić uwagę na należność główną i datę, od której liczone są odsetki. Często dochodzi do sytuacji, gdy same odsetki znacznie przekraczają wartość należności głównej. Nierzadko jest to kwota dwukrotnie większa!

Każda wszczęta na nowo egzekucja przerywa bieg terminu przedawnienia, ale zdarza się, że wierzyciel żąda odsetek za cały okres zadłużenia tj. od momentu powstania zadłużenia, aż do chwili obecnej. Bardzo często zdarza się, że data, od której mają być naliczane odsetki jest przyjęta błędnie- na Państwa niekorzyść!

Odsetki są niewątpliwie świadczeniem okresowym, zaś trzyletni termin przedawnienia roszczeń o świadczenia okresowe określa art. 118 k.c., zgodnie z którym „Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.”

W konsekwencji roszczenie o odsetki starsze niż 3 lata wstecz od złożenia wniosku egzekucyjnego ulega przedawnieniu!

Dla przykładu:

W przedmiotowej sprawie nakaz zapłaty został wydany w 2011 roku, zaś Komornik wszczął egzekucję dopiero w 2018 roku. Nie jest wiadome,  aby w poniższej sprawie toczyło się inne postępowanie egzekucyjne. Odsetki powinny być liczone od 2015 roku, nie zaś od 2011 roku. Powyższy przykład ilustruje, dlaczego warto za każdym razem analizować pisma od komornika.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu!

Sprawdź także:

Post thumbnail
26 października 2023

Firmy windykacyjne – jak działają i jak z nimi walczyć

W sytuacji, gdy wierzyciel nie jest w stanie wyegzekwować długów od dłużnika, chcąc odzyskać swoje należności i pozbyć się problemu, […]

Post thumbnail
9 lutego 2023

Jak wygląda proces ubiegania się o upadłość konsumencką?

W przypadku braku możliwości spłaty zadłużenia oraz zaistnienia określonych okoliczności możemy ubiegać się o upadłość konsumencką. Podstawą jest złożenie odpowiedniego […]

Post thumbnail
21 lutego 2022

Ważne! Krótki poradnik dla osób które nigdy nie otrzymały sądowego orzeczenia.

Kochani, W wypadku kiedy pierwszy raz dowiedzieliście się o sprawie dopiero od komornika bądź zajęciu rachunku bankowego to musimy ustalić […]

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.