blank

Podpisanie ugody, a przedawnienie. Mała podpowiedź.

6 kwietnia 2018

W dzisiejszym poście chcielibyśmy podzielić się z Wami sytuacją, kiedy mimo faktu, że podpisaliśmy ugodę, sprawa może być przedawniona.

W niedawnym wpisie wskazywaliśmy jakie skutki niesie za sobą podpisanie ugody z firmą windykacyjną. Celem przypomnienia, w skrócie:

Zawarcie ugody powoduje, jeżeli ugoda zawiera uznanie roszczenia podlegającego przedawnieniu, przerwanie biegu przedawnienia!

W konsekwencji, nawet gdyby dane zadłużenie pochodziło sprzed 20 lat, termin przedawnienia ulega przerwaniu i zaczyna biec na nowo! Dłużnik złapany – windykator uchachany.

 

Ale tutaj mamy pewną możliwość. Oczywiście wszystko jak zawsze zależy od tego jakimi dokumentami dysponuje firma windykacyjna oraz jaki jest stan faktyczny sprawy. Ale mamy wyrok, które są korzystne dla naszych Klientów, właśnie zgodnie z poniższym orzeczeniem:

 

Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Warszawie w orzeczeniu z dnia 7 listopada 2007 r., sygn. akt VI ACa 826/07 „oświadczenie o uznaniu długu, złożone po upływie terminu przedawnienia nie wywiera żadnych skutków prawnych, w tym nie powoduje, że termin przedawnienia biegnie na nowo”. Zawarcie ugody, a co za tym idzie niewłaściwe uznanie długu może mieć miejsce jedynie w przypadku, gdy nie doszło do faktycznego przedawnienia roszczenia.

Pogląd ten potwierdził również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26.10.2006 r. sygn. akt  I CSK 119/16 „Jest bowiem oczywiste, że przerwanie biegu przedawnienia przez uznanie roszczenia może dotyczyć wyłącznie roszczenia nieprzedawnionego. Zatem uznanie, które nastąpiło po przedawnieniu roszczenia, nie mogło(…) przerwać biegu terminu przedawnienia.”.

 

Także, jeśli nawet zawarłeś ugodę i dałeś się złapać to jeszcze nic straconego.

 

Podpowiadamy, że często takie ugody są zawierane z firmą KRUK. Warto więc się nad tym pochylić, przeanalizować dokumenty i sprawdzić czy zawarcie ugody nie nastąpiło po przedawnieniu roszczenia. 

Niemniej jednak, zawsze odradzamy zawieranie ugód. Oczywiście pod warunkiem, że dotychczas żadnej sprawy w Sądzie nie było.

 

 

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.

Sprawdź także:

dłużnik ma prawo linia
blank
Krajowy Rejestr Zadłużonych – pytania i odpowiedzi

24 listopada 2021

Krajowy Rejestr Zadłużonych to nowy rejestr, który ma niedługo rozpocząć swoją działalność. Czym w ogóle […]

Zobacz więcej
blank
Unieważnienie umowy kredytowej czy odfrankowanie, co wybrać?

22 września 2021

Przełom lat dziewięćdziesiątych i wczesnych dwutysięcznych był okresem spod znaku franka szwajcarskiego. Banki rywalizowały w […]

Zobacz więcej
blank
Pomoc dla Frankowiczów

14 września 2021

Drodzy Klienci,w związku z licznymi zapytaniami w zakresie „kredytów frankowych”, poniżej krótka informacja, w czym […]

Zobacz więcej