(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W3Z7Z6Q');
facebook icon
mail icon

+ 48 604 800 301

Wpływ afery GetBack na sytuację osób zadłużonych

17 lipca 2018

Post image

W ostatnim czasie bardzo często dzwonią Państwo z zapytaniem odnośnie upadłości firmy GetBack. W mediach pojawia się coraz więcej informacji dotyczących upadłości jednej z największych firm windykacyjnych. W dniu 2 maja 2018 r. przedstawiciel firmy złożył wniosek o przyspieszone postępowanie układowe.

Co w praktyce oznacza to dla osób zadłużonych?

GetBack jest jedną z największych firm windykacyjnych, stosującą różnorodne formy windykacji- od korespondencji tradycyjnej, przez telefony, sms’y do rodziny czy przyjaciół, na wizytach windykatorów terenowych skończywszy. Działając oni na rzecz takich firm jak np. Universe, easyDEBT, GetPro, Open Finance.

Wielokrotnie rozmawialiśmy z Państwem na temat ich sposobów działania takich jak prowadzenie natarczywych rozmów.

Skierowany wniosek o przyspieszone postępowanie układowe teoretycznie nie zmienia Państwa sytuacji, ponieważ w dalszym ciągu dług pozostaje w posiadaniu firmy, ale w praktyce czas działa na Państwa korzyść.

W dalszym ciągu upływa termin przedawnienia danego długu. O tym jak liczyć termin przedawnienia długu pisaliśmy już tutaj : Przedawnienie długu – Jak liczyć termin? . Problemy finansowe firmy, skoncentrowanie na jej „uzdrowieniu”, brak płynności działania może obniżyć wydajności jej działania oraz uśpić czujność w stosunku do długów, które w najbliższym czasie mogą stać się przedawnione.

Wyznaczenie nadzorcy sądowego teoretycznie nie zmienia relacji firma GetBack – dłużnik. Może jednak dojść do sytuacji, w której pracownicy firmy będą zaabsorbowani jej sytuacją, zaś Państwu będzie upływał bieg terminu przedawnienia długów.

W tym miejscu przypominamy o niepodpisywaniu żadnych ugód z firmą windykacyjną! Być może w sytuacji, gdy przyszłość firmy jest niepewna windykatorzy będą ze wzmożoną siłą próbować wpływać na Państwa i przekonywać do zawarcia ugody- przestrzegamy przed tym! Wszystkie wizyty terenowe, smsy, maile mają doprowadzić do sytuacji, gdzie zmęczeni psychicznie i zrezygnowani podpiszą, niekorzystną dla Państwa, ugodę. O wszystkich negatywnych skutkach podpisania ugody pisaliśmy już w poście : Skutki podpisania ugody – ku przestrodze! .
W skrócie – podpisanie ugody przerywa bieg przedawnienia, który biegnie od początku, a co za tym idzie tracą Państwo jeden z najważniejszych argumentów, który może zostać podniesiony w postępowaniu sądowym.

W przypadku ogłoszenia restrukturyzacji lub upadłości firmy niezmienna pozostaje również kwestia udowodnienia, że Państwa dług w ogóle istnieje. Jeżeli są Państwo pozwani o daną kwotę to musi być ona udowodniona. W myśl art. 6 kc „Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”. I nie wystarczą w tym przypadku tabelki z wyciągiem z ksiąg rachunkowych funduszu!

W przypadku dalszych pytań związanych ze sprawą prosimy o kontakt.

Sprawdź także:

Post thumbnail
26 października 2023

Firmy windykacyjne – jak działają i jak z nimi walczyć

W sytuacji, gdy wierzyciel nie jest w stanie wyegzekwować długów od dłużnika, chcąc odzyskać swoje należności i pozbyć się problemu, […]

Post thumbnail
9 lutego 2023

Jak wygląda proces ubiegania się o upadłość konsumencką?

W przypadku braku możliwości spłaty zadłużenia oraz zaistnienia określonych okoliczności możemy ubiegać się o upadłość konsumencką. Podstawą jest złożenie odpowiedniego […]

Post thumbnail
21 lutego 2022

Ważne! Krótki poradnik dla osób które nigdy nie otrzymały sądowego orzeczenia.

Kochani, W wypadku kiedy pierwszy raz dowiedzieliście się o sprawie dopiero od komornika bądź zajęciu rachunku bankowego to musimy ustalić […]

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy.